+90 352 224 81 13
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » ARDEB 1001 Programı - Proje Değerlendirme Sistemindeki Yenilikler

ARDEB 1001 Programı - Proje Değerlendirme Sistemindeki Yenilikler

Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından yürütülmekte olan "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı’nın 2020 yılı 1. dönem başvuruları 22 Mayıs 2020 tarihinden itibaren alınmaya başlanmıştır.

 

1001 programı kapsamında başvuru dönemine özel bütçe belirlenmekte ve belirlenen bütçe kapsamında projelere destek verilmektedir. 1001 programında proje önerilerinin bilimsel değerlendirmesi Özgün Değer, Yöntem, Proje Yönetimi ve Yaygın Etki kriterleri altında eşit ağırlıklı olarak değerlendirilmektedir.

 

Çıktı ve etki odaklı yeni süreç yönetimi anlayışı kapsamında; 2020 yılı 1. dönem 1001 programında değerlendirilecek proje önerilerine aşağıdaki belirtilen kriterlere göre toplam puanın %25’ine kadar ek puan verilecektir.

 

·         Proje yürütücüsünün (varsa) daha önce desteklenen projeleri kapsamında elde ettiği çıktı performansı (*)

·         TÜBİTAK çağrı planlamasında yer alan öncelikli alan konularıyla uyum ve Teknoloji Hazırlık Seviyesi (THS)’ndeki artış (başvuru sisteminde açıklama istenecektir)

·         Ufuk 2020 Programı kapsamında, doğrudan Avrupa Komisyonu hibeleriyle desteklenen programlara sunulan projelerde, ilgili kurum/kuruluş adına proje yürütücüsü olmak

·         Çok Disiplinli / Disiplinler arası Projeler

·         Proje önerisi kapsamında oluşturulmuş olan Üniversite-Üniversite İşbirliği

·         Proje önerisi kapsamında oluşturulmuş olan Üniversite-Sanayi İşbirliği

 

Proje önerileri panel puanı ve alacağı ek puanlar sonucu oluşacak toplam puan üzerinden sıralamaya tabi tutulacak ve belirlenen bütçe kapsamında destek kararı verilecektir.

 

(*) Proje yürütücüsünün daha önce ARDEB tarafından desteklenen projesi/projeleri bulunması durumunda, ARDEB Proje Takip Sistemi üzerinde ilgili proje(ler) için çıktı bilgilerinin güncel olduğundan emin olunması gerekmektedir.

 

Bu bağlamda projelerinizde;

-          Teknoloji Hazırlık Seviyelerinin ölçümü (Sosyal ve Beşeri Bilimler hariç)

-          Çok disiplinli veya interdisipliner projelerde araştırmacı ortak arayışınız

-          Ufuk 2020 projeleri hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak

-          Projelerinizde Üniversite Sanayi işbirliği kurmak

-          Projelerinizde Üniversite Üniversite işbirliği kurmak için
 

Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi Proje Destek Hizmetleri Birimi (ihsan.yogurt@erciyesteknopark.com) ile  iletişime geçebilirsiniz.


10:03, 27.05.2020